Cold brew och iskalla drycker: alla smaker, sorter och användningsområden
Cold brew och iskalla drycker är det självklara valet för dig som älskar iskallt kaffe och uppfriskande iste. Oavsett om du vill njuta av ett fräscht iskaffe hemma, letar efter koffeinfria kalla drycker eller vill experimentera med cold brew-extrakt hittar du på Café du Jour allt du behöver för att göra den perfekta kalla drycken eller dricka den direkt. Upptäck ett varierat sortiment med alternativ som cold brew-kaffe, single origin cold brew, fruktigt iste, ekologisk cold brew och mycket mer.

- Café du Jour Single Serve Drip Coffee - 100% arabica ETIOPIEN - bryggkaffe på språng!Café du Jour13,72kr13,72 / st
- Etiopien - Single Serve Coffee Drip Bags - 14 stBlommig, Fruktig, Kryddig 6 - Normal148,11kr10,58 / st
- Sweet 'n Spicy Redbush - Rooibosste 100 g - Café du Jour löst teCafé du JourFrån 67,25kr693,80 / kg
- Strawberry Fields Forever - grönt te 100 g - Café du Jour löst teCafé du JourFrån 60,73kr607,30 / kg
- Grönt te matcha jordgubb - ekologiskt & Fairtrade - Tea of Life - 25 tepåsarTea of LifeFrån 34,22kr1,37 / st
- Orange Ginger Sencha - grönt te 100 g - Café du Jour lösbladsteCafé du JourFrån 59,76kr597,60 / kg
- Rooibos Ginger Lemon - rooibosste 100 g - Café du Jour löst teCafé du JourFrån 60,08kr600,80 / kg
- Rooibos Lemon Cheesecake - rooibosste 100 g - Café du Jour löst teCafé du JourFrån 55,95kr559,50 / kg
Vad är cold brew och iskalla drycker?
Cold brew och iskalla drycker omfattar alla drycker som tillagas kalla eller serveras kylda direkt, till exempel kallbryggt kaffe (cold brew-kaffe) och olika sorters iste. Cold brew-kaffe dras långsamt vid låg temperatur, vilket ger en mjukare och mindre bitter smak. Iste och andra iskalla drycker kan baseras på antingen te eller kaffe, med eller utan koffein och i en stor bredd av smakprofiler. Kategorin innehåller både färdig cold brew att dricka direkt och cold brew-koncentrat, färskt iskaffe, snabb cold brew och hemgjorda alternativ.
Olika typer av cold brew och iskalla drycker
I den här kategorin kan du välja mellan olika sorter och tillagningsmetoder:
- Cold brew-kaffe: single origin, blends, cold brew-extrakt, cold brew-koncentrat och färdig cold brew att dricka direkt.
- Iskalla kaffedrycker: klassiskt iskaffe, snabb cold brew, cold brew på flaska eller burk.
- Iste: fruktigt iste, körsbärs-cold brew, iskalla drycker med låg koffeinhalt eller utan koffein, ekologiska iskalla drycker.
- Särskilda varianter: sockerfria iskalla drycker, hållbara cold brew-alternativ, Fairtrade-certifierade drycker, förpackade kalla kaffedrycker.
- Förpackningsstorlekar: flaska, burk, påse, storpack för hemmet, friluftslivet eller kontoret.
Så väljer du rätt cold brew och iskall dryck
Vilken cold brew eller iskall dryck som passar bäst beror på dina personliga preferenser och tillfället:
Typ av kall dryck
- Cold brew-kaffe eller iste: föredrar du den mjuka, intensiva smaken hos kallbryggt kaffe eller den uppfriskande variationen hos iste?
- Andra iskalla drycker: tänk på nyskapande smaker som fruktigt iste eller körsbärs-cold brew.
Smakprofil
- Fruktig, mild, intensiv, besk eller söt: välj den profil som passar din smak.
Koffeinhalt
- Med koffein: för en energikick.
- Koffeinfri eller med låg koffeinhalt: ett perfekt val senare på dagen eller för dig som vill undvika koffein.
Förpackningsstorlek
- Flaska, burk, påse eller storpack: välj efter smidighet, hållbarhet och dina dryckesvanor.
Ekologiskt/Fairtrade
- Ekologisk cold brew och iskalla drycker eller Fairtrade-varianter för dig som väljer medvetet hemma.
Färdig att dricka eller koncentrat
- Färdig kall dryck: njut direkt.
- Koncentrat: blanda själv och gör drycken precis som du vill ha den.
Ursprung/region och blend eller single origin
- Single origin cold brew: unik karaktär från varje region.
- Blend: en balanserad smakpalett.
Bryggmetod
- Cold brew-extrakt, hemgjord cold brew, snabb cold brew: skillnader i smak och smidighet.
Viktiga egenskaper hos cold brew och iskalla drycker
- Smakintensitet: cold brew-kaffe har ofta en mjukare och mindre syrlig smak än varmbryggt kaffe.
- Variation i koffein: från stark cold brew till koffeinfria kalla drycker och drycker med låg koffeinhalt.
- Ingredienser: välj rena, ekologiska eller sockerfria alternativ om du vill dricka medvetet.
- Förpackning och hållbarhet: flaskor och burkar är praktiska, återvinningsbara och lätta att ta med. Hållbara val och Fairtrade-val bidrar till en bättre miljö.
- Hållbarhetstid: förpackade kalla kaffedrycker och iste håller sig bra, men följ förvaringsanvisningarna för varje produkt.
Användningsområden för cold brew och iskalla drycker
Cold brew och iskalla drycker passar i många sammanhang:
- Hemma: gör ett snabbt iskaffe eller ett fräscht iste för en stunds avkoppling.
- Kontoret: färdig cold brew i smidiga portionsförpackningar.
- Ute och på språng: burkar och flaskor som går att ta med överallt, perfekta för picknicken eller träningen.
- Kreativt: använd cold brew-extrakt till cocktails eller blanda med mjölk och smaksättning för egna variationer.
Köp cold brew och iskalla drycker hos Café du Jour
Hos Café du Jour beställer du enkelt din favorit bland cold brew-kaffe, iste och färdiga kalla drycker. Välj mellan välkända blends, överraskande single origin cold brew, fruktigt iste eller koffeinfria kalla drycker. Med fokus på ekologiska, Fairtrade- och hållbara alternativ hittar du alltid en smak och en förpackning som passar dig. Upptäck det breda sortimentet och njut av en iskall förfriskning när du vill, helt efter din smak och dina behov.
























































